Alkali Diyeti Dukan diyeti Karatay diyeti Kış Diyeti Şok Diyet York testi Göbek Eritme Yöntemleri
MENÜ için tıklayınız...

Zayıflamanın, kilo vermenin her türlü yöntemleri...

ZAYIFLAMANIN
YÖNTEMLERİNeden Kilo Alıyoruz? Pilates Gerçekten İşe Yarıyor mu?


Fazla kilolarımızın çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Fazla kilolarımızdan kurtulup zayıflamak isterken öncelikle bu fazla kilolarımızın kaynağına odaklanmalı ve bu noktada yapılan hatayı bertaraf etmeliyiz. Kilo almaya neden olan bu hata kaynağı yok edildiğinde zayıflamamak imkansız hale gelmektedir.

Fakat şu da bir gerçek ki fazla kilolu olan kişilerin öncelikle bu durumdan rahatsız olup, bunu bir problemi olarak görüp, bu sorunun giderilmesi için karar verip çaba harcaması şarttır. Bu işin en büyük kısmı kararlı ve istikrarlı olmaktır. Bu aşama aşıldıktan sonra yapılacak ilk şey fazla kilolara neden olan kaynağı ve hatayı bulup bunun aksine bir şeyler yapmaktır. Gelelim fazla kilolara neden olabilecek çeşitli nedenlere;

- Yaşın ilerlemesinden kaynaklı metabolizma hızındaki düşüş ve vücudun daha az enerji yakması.

- Hareketi engelleyici bir takım rahatsızlıkların varlığı (kalp ve damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, tansiyon hastalığı, nörolojik hastalıklar, gibi)

- Dengesiz ve aşırı beslenme.

- Düşük tempolu yaşam tarzı.

- Spor ve egzersiz olmayan bir yaşam biçimi.

- Yetersiz sıvı tüketimi.

- Çok yüksek kalorili gıda ürünleri tüketimi.

- Ailede var olan genetik kilo alma eğiliminin yatkın olması.

- Oturma süresinin çok fazla olduğu meslek çeşitlerine sahip olunması, masa başı işi gibi.

- Gelişen teknolojinin hayatımızdaki tempoyu düşürmesi.

- Uyku süresinin ihtiyaçtan fazla sürelere kadar uzaması.

- Akşam geç saatlerde ve gece saatlerinde beslenme.

- Düzensiz hayat biçimi (vardiyalı çalışmak, gündüz uyuyup gece yaşamak gibi)

- Alkol ve diğer keyif verici maddelerin kullanılması ve bırakılmasındaki süreç.

- Gebelik.

- Bilinçsiz yapılan diyetler.

Tüm bu nedenlerden dolayı kişiler kilo alır. Kendine ve çevresine saygısı olan, hayata bağlı, yaşamayı seven, sağlığına özen gösteren kişiler gerçekten bu fazla kilolarını vermek için çaba sarfetme yoluna giderler. Diğer grup ise fazla kilolarına bir yenisini daha ekleyerek devam eder. Tabi bu durum kilolara bağlı hastalıkların baş göstermesinde son bulur. Zayıflama amacında ve eyleminde bulunan kişiler yukarıdaki maddelerden hangisi yüzünden kilo aldıysa ona yönelik bir iyileştirme yapmak zorundadır.

Nedeni ne olursa olsun zayıflamak bir matematiktir. Yani vücuda alınan kalori, vücudun harcadığı kaloriden az olmak zorundadır. Bunu sağlayan en temel 2 şey ise beslenmeyi kontrol altına almak ve elbette ki spordur. Zayıflamak adına yapılan sporlardan tarihi 100 yıla dayanan bir dal vardır ki o da pilatestir. Biz türk toplumu olarak pilatesi Ebru Şallı sayesinde öğrendik. Fakat Ebru Şallı’nın ders niteliğindeki pilates hareketlerini elimizde patlamış mısır yiyerek izledik. Şimdi türk toplumunun içinde pilatesin de bulunduğu egzersiz çeşitlerine olduğundan farklı bir bakış katacağız ve pilatesle ilgili doğru bilgiler vermeye çalışacağız. Adını mucidinden aldığı pilatesin 100 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Joseph Pilates 1. Dünya Savaşında yaralanan askerlere fizik tedavi amaçlı uyguladığı bu egzersizler zamanla geliştirilerek çok tercih edilen bir spor çeşidi olarak günümüzde yerini almıştır.

Pilatesin kişiye verdiği faydalar arasında; duruş bozukluklarını düzeltmek, postürü düzeltmek, duruş bozukluklarından kaynaklanan sırt, bel ve boyun ağrılarını iyileştirmesi, fit bir görünüm sağlaması, bağışıklığın güçlendirilmesi, daha sağlam ve kuvvetli bir vücut elde edilmesi, eklemlere zarar vermeden yağların azaltılıp kasların arttırılması, vücut esnekliğinin arttırılması, daha enerjik ve dinamik hissettirmesi, denge ve kondüsyona olan olumlu etkileri gibi faktörler sayılabilir.

Pilates bir fizik tedavi uygulaması esnasında keşfedildiği için temeli fizik tedavi egzersizlerine dayanmaktadır. Kişinin çeşitli kriterlerine göre değişen pilates programında her yaştan insana, her koşuldaki insana uygun olan bir şekli mutlaka bulunmaktadır. Pilatesin herkese göre değişen zorluk derecesine neden olan etmenler; kişinin yaşı, boyu, cinsiyeti, kilosu, vücut profili, rahatsızlıkları, mesleği, yaşam tarzıdır.

Bütün bu kriterler uzman bir pilates eğitmeni tarafından değerlendirilir ve kişiye uygun bir pilates programı çıkarılır. Pilates yapmaya karar vermiş kişinin bundan sonra yapacağı tek şey derslere katılım, konsantrasyon ve istikrardır. Bu aşamadan sonra fazla kiloların gittiğini gören, kendini daha iyi ve mutlu hisseden kişi için geriye kalan şey mutluluk ve memnuniyettir. Bu memnuniyeti vaad eden pilates, günümüzde var olan diğer egzersiz dallarına göre sahip olduğu üstün özellikler nedeniyle çağımızın vazgeçilmezi haline geldi. Pilatesin fizik tedavi temeline dayanan egzersiz türünde vücudun esnemesi, kendi vücut ağırlığıyla değişen dirençlere karşı yapılan egzersiz hareketleri bulunmaktadır.

Pilates yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer şey de doğru nefes alınmasıdır. Çünkü alınan nefesin yapılan egzersiz üzerinde çok fazla etkisi vardır. Örneğin pilateste bir karın egzersizinde yapılan harekette alınan nefes ile karın kası iyice sıkıştırılır ve böylece karın bölgesi daha iyi çalışmış olur. Yani hareketten daha iyi verim alınır.

Pilatesin 2 çeşidi bulunmaktadır. Biri Matwork pilates, diğeri ise Reformer (aletli) pilatestir. Her iki çeşidinde yapılan egzersizlerin temeli aynıdır fakat yapılma şekli ve kullanılan ekipmanlar farklıdır. Pilatesin bu türleri ile ilgili detaylı bilgiler diğer yazılarımızda mevcuttur. Pilates uygulama makalemizi okumak için tıklayınız.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır...
Okumak için tıklayınız...

Matwork Pilates ile Zayıflama

Kondüsyon Bisikleti ile Zayıflama

koşu bandı sizi ne kadar zayıflatır?

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Şok Diyet

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflamaya çalışırken bilinçaltımızda sürekli bir kaçış, bahane, mazeret, başka şeyleri suçlama yönünde eğilimlerimiz vardır. Halbuki kilo almamıza neden olan bütün o hataları, yanlışları biz kendimiz yaparız. Ama hiç kimse yaptığı yanlışın farkında değildir...
Okumak için tıklayınız...

Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir. Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir...
Okumak için tıklayınız...

Zayıflama Kemeri

Hareketsizlik denen günümüzün en büyük düşmanı bizi içten içe yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, asosyalleştiriyor dolayısıyla bizi mutsuz ediyor. Hareketsizliğimizin, durağan tempomuzun bugün için en büyük nedeni...
Okumak için tıklayınız...

Aletli Plates Çeşitleri

Pilatesin günümüzde neden bu kadar meşhur, tercih edilen, moda, yeni bir akım olduğunu düşünecek olursak sporu yapan kişilerdeki olumlu etkileri olduğunu anlarız. Her ne kadar pilatesin ülkemizdeki yeri...
Okumak için tıklayınız...

Ultrashape ile Zayıflama

Ultrashape v3 cihazının en önemli avantajı yağ hücrelerini taşıyan yağ hücresi zarlarıyla birlikte geri dönüşümsüz bir şekilde atılmasıdır. Bu demektir ki kırılan yağ zarları vücuttan atıldığında...
Okumak için tıklayınız...