Alkali Diyeti Dukan diyeti Karatay diyeti Kış Diyeti Şok Diyet York testi Göbek Eritme Yöntemleri
MENÜ için tıklayınız...

Zayıflamanın, kilo vermenin her türlü yöntemleri...

ZAYIFLAMANIN
YÖNTEMLERİLazerli ve Klasik Liposuction (Liposakşın)


Şişmanlamak, fazla kilo, aşırı kilo, kilo fazlalığı, obezite, yağlanma, kilo almak tabirleri her yaştan herkes için antipatik kelimelerdir. Genelde bir çok kişinin hayatı boyunca sabit hale gelen bir derdidir zayıflama konusu. Zayıflama denince ilgi odağı olarak daha çok kadınlar düşünülür.

Bu durum kadınların dış görünüş kaygısı, beğenilme arzusu, kadınlar arası rekabet, karşı cinse olan ilgileri sayesinde hep gündemde olan bir durumdur. Hep kadınların zayıf, fit olarak görünmesi beklenir ancak günümüzde kişilerin dış görüntüye daha çok önem vermesi, gelişmişlik düzeylerinin gün geçtikçe artması, kişilerin daha da bilinçlenmesi, rekabet ortamının artması, hayat standartlarının gelişmesi, teknolojinin ilerlemesi gibi insan hayatındaki olumlu gelişmeler kadın erkek ayrımı gözetmeksizin herkes artık daha güzel görünme derdindedir. Güzel görünmek ya da güzellik kavramı kişiden kişiye değişmekle birlikte birçoğu için güzel olmak en çok da zayıf olmaktır.

Çünkü fazla kilosu olmayan zayıf yapılı insanlar yüz hatları ya da vücudundaki herhangi bir bölge çirkin olsa da giydiği kıyafeti güzel taşıdığından dolayı ilk bakışta göze güzel görünür. Zayıf ya da normal yapıdaki bir insan modeli ne olursa olsun bir kıyafet giydiğinde fit olduğu için mutlaka alımlı ve çekici görünmektedir. Bu kıyafet çeşitleri arasından; eşofman, pijama takımı, spor giyim, klasik giyim, günlük ev içi kıyafeti, iç giyim, mayo, bikini, şort, tayt, tanga, tshirt, body, bluz, gömlek, mini etek, pantolon, mayokini, normal etek her ne olursa olsun zayıf kişide mükemmel görünmektedir.

Dolayısıyla o kişi dışarıdan herhangi bir göz için güzel algısı yaratır. Güzel görünmek için zayıf görünmek malesef herkes için o kadar kolay olmayabiliyor. Hele ki günümüz dünyasında gıda sektöründe yaşanan büyük rekabet ortamı, çok fazla hazır gıda ürünün olması, tüketim sektöründeki arz talep oranının fazla olması, hareketsiz hayat, yoğun iş temposu, insanlarda meydana gelen tembellik ve daha bir çok faktör malesef zayıflama konusunu daha da büyük bir problem haline getirmektedir.

Son yıllarda artık teknolojinin de hızla gelişmesiyle herkes bilgisayar başında çok daha fazla vakit geçirmekte ve dolayısıyla hemen hemen her meslekte kaçınılmaz olan oturma eylemi meslek hastalığı haline gelmiştir. Üstelik mesleği bilgisayar teknolojisi alanında olan kişiler günün 10-12 saatini oturmakla geçirmektedir. Bu aşırı oturma eylemi belli zaman içinde kişide çok farklı rahatsızlıklara yol açmaktadır.

İleri yaşlarda meydana gelen kalp-damar hastalıkları, şeker, tansiyon hastalıkları, eklem romatizma hastalıkları, fıtık ağrıları, hemoroid hastalığı gibi çok fazla oturmaktan kaynaklanan hastalıklar baş göstermektedir. Bu rahatsızlıkları düşündüğümüzde oturmadanliposakşın kaynaklanan meydana gelen şişmanlama, bölgesel yağlanma problemi en masum problemlerden biri haline gelmiştir. Fakat şişmanlama problemi de kontrol altına alınmadığı taktirde bu sayılan hastalıklara yol açması büyük ihtimaldir.

Bölgesel yağlanma problemi genelde oturma pozisyonunda dik durmama nedeniyle sırtın dolayısıyla vücudun ön bölgesinde tam da karın, göbek, bel çevresi büküldüğü için o bölgelerde bir katman halinde yağlanma şeklinde gerçekleşmektedir. Bazen de erkek ve kadında vücut tipine göre özellikle karın bölgesinde bir yağlanma sözkonusudur.

Kadınlarda gebelik, doğum olayları, hormonal yapıları nedeniyle özellikle göbek ve basen bölgelerinde aşırı yağlanma gözlenmektedir. Hem erkek hem de kadınlar için bu bölgelere yerleşmiş ve bir türlü erimeyen yağlar yıllar geçtikçe daha da lokalize olmaktadır. Üstelik kadınlar için gebelik ve doğum da gerçekleştiyse emzirme döneminin de bir müddet sürmesinden dolayı bu inatçı yağlar hiç bir türlü yok olmazlar. Bölgesel yağlanmanın bir diğer nedeni de genetik faktördür.

İnsanı baştan aşağı oluşturan, kişiye özgü özellikler kazandıran, vücut tipinden karakterine kadar en büyük faktör olan genetizm; şişmanlama eğilimi, metabolizma yapısı, bölgesel yapılar, beslenme alışkanlıkları gibi özellikleri de belirlediği için vücut genetiğimizin çektiği kişiye de vücut tipi açısından benzememiz hiç de uzak bir ihtimal değildir. Bölgesel yağlanmanın diğer bir nedeni vücudun bazı bölgelerindeki hücre yapısı değişikliğinden dolayı bu bölgelerin daha fazla yağlanmaya meğilli oluşlarıdır. Ayrıca bu bölgelerdeki kasların daha az çalıştırılması sonucu da bölgesel yağlanma meydana gelmektedir.

Bütün bu bölgesel yağlanmaya neden olan faktörler sonucu vücudumuzun bazı bölgeleri örneğin; basen, kalça, iç bacak, üst bacak, alt bacak, göbek, karın, alt karın, üst karın, bel çevresi, can simitleri, göğüs, sırt, kollar, pazu altları gibi bazı bölgeler diğer bölgelere oranla daha yağlıdır. Bu bölgesel yağlanmaya karşılık çeşitli bölgesel egzersizler, şok diyetler, normal diyetler, protein diyetleri, bisiklet, spor salonları, yürüyüş, koşma, yüzme, çeşitli zayıflatıcı cihazlar, vs gibi zayıflama yöntemleri denenmiş fakat ne yapılırsa yapılsın bir türlü o inatçı bölgeler zayıflamaz. İşte tam da bu probleme tek çözüm getiren işlem ise liposuction yani yağ aldırma işlemidir. Liposuction işlemi bugünkü teknoloji ile ikiye ayrılmaktadır.

Biri klasik liposuction diğeri ise lazerli liposuction işlemidir.

Klasik liposuction işlemi daha eski bir yöntem olup tabiri caizse bıçaklı işlemdir. Klasik liposuction işleminde genel anestezi altında, değişen faktörlerden dolayı farklı miktarlarda yağ alınmaktadır. Bu faktörler arasında; yaş, cinsiyet, kilo, vücut tipi, diğer hastalıklar sayılabilir.

Liposuction işlemi esnasında kan kaybı yaşanacağı için kan nakli de yapılır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci 1 aydır. Morarma, ağrı, ödem klasik liposuctionda daha fazla yaşanır. Klasik liposuctionda alınacak yağ miktarı diğerine göre daha azdır ve ameliyat sonrasında ciltteki yağ dengesinin iyi kurulamamasından dolayı kaynaklanan dalgalanmalar daha fazla görülür. Lazerli liposuction işlemi ise küçük bölgelerde lokal, büyük bölgelerde genel anestezi altında 1-2 mm'lik bir kesiden yağlı bölgelere sokulan kanüller yardımıyla katı yağın parçalanıp sıvı hale dönüşerek alınması işlemidir. Lazerli liposuction işleminde daha fazla yağ alınabilir ve iyileşme süreci 10 gündür.

Herhangi bir kanama yaşanmadığı için kan takviyesi gerekmez ve işlem sonrası morarma ve ödem daha az yaşanır. Lazerli liposuction işleminde 3-4 ay korse kullanılması tavsiye edilir. Lazerli liposuction işlemi sonrası 4-5 beden, 15-20 cm'ye kadar bir incelme görülebilir. Lazerli liposuctionda kullanılan lazer teknolojisi sayesinde ciltteki kollagen yapısı da güçlendirildiği için vücuttaki sarkmalar sonlandırılıp cilde sıkılaşma sağlanır.

Ayrıca işlemde yağ parçalama ve yağ alınma işlemlerinde vücutta homojen bir yağ dengesi kurulduğundan dalgalanma görülmez. Her iki liposuction türünde de kalıcı sonuçlar meydana gelmekte ve özellikle bölgesel yağlanması fazla olan kişiler bu işlemler için en ideal gruptur. Bazı durumlarda uzmanların gerekli gördüğü durumlarda yağ alma işleminden önce lipoliz adı verilen yağ parçalama işlemi uygulanır. Yağ parçalama işlemi yani lipoliz de farklı tekniklere sahip cihazlar yardımıyla gerçekleşmektedir.

Günümüzde sadece lipoliz ile zayıflama yöntemi de çok yaygındır. Liposuction fiyatları piyasada çıkan yeni teknolojiler sayesinde daha da düşmekle birlikte klasik liposuction küçük bölgeler için 500 dolardan başlamaktadır. Lazerli liposuction fiyatları ise 1000 dolardan başlamaktadır. Tabi ki bu fiyatlar; hastaneye, uygulanan anesteziye, doktoruna, alınacak yağ miktarına, kişiye göre değişir. Yalnız unutulmaması gereken şey bugün için en kalıcı, en çözüme yönelik zayıflama yöntemi liposuction yani yağ aldırma işlemidir. Liposuction işleminde ise bugün için en yeni teknoloji lazerli liposuctiondır. Yukarıda klasik liposuctiona göre sayılan avantajlarından dolayı çoğu kişi lazerli liposuction yöntemini tercih etmektedir.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır...
Okumak için tıklayınız...

Matwork Pilates ile Zayıflama

Kondüsyon Bisikleti ile Zayıflama

koşu bandı sizi ne kadar zayıflatır?

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Şok Diyet

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflamaya çalışırken bilinçaltımızda sürekli bir kaçış, bahane, mazeret, başka şeyleri suçlama yönünde eğilimlerimiz vardır. Halbuki kilo almamıza neden olan bütün o hataları, yanlışları biz kendimiz yaparız. Ama hiç kimse yaptığı yanlışın farkında değildir...
Okumak için tıklayınız...

Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir. Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir...
Okumak için tıklayınız...

Zayıflama Kemeri

Hareketsizlik denen günümüzün en büyük düşmanı bizi içten içe yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, asosyalleştiriyor dolayısıyla bizi mutsuz ediyor. Hareketsizliğimizin, durağan tempomuzun bugün için en büyük nedeni...
Okumak için tıklayınız...

Aletli Plates Çeşitleri

Pilatesin günümüzde neden bu kadar meşhur, tercih edilen, moda, yeni bir akım olduğunu düşünecek olursak sporu yapan kişilerdeki olumlu etkileri olduğunu anlarız. Her ne kadar pilatesin ülkemizdeki yeri...
Okumak için tıklayınız...

Ultrashape ile Zayıflama

Ultrashape v3 cihazının en önemli avantajı yağ hücrelerini taşıyan yağ hücresi zarlarıyla birlikte geri dönüşümsüz bir şekilde atılmasıdır. Bu demektir ki kırılan yağ zarları vücuttan atıldığında...
Okumak için tıklayınız...