Alkali Diyeti Dukan diyeti Karatay diyeti Kış Diyeti Şok Diyet York testi Göbek Eritme Yöntemleri
MENÜ için tıklayınız...

Zayıflamanın, kilo vermenin her türlü yöntemleri...

ZAYIFLAMANIN
YÖNTEMLERİAkupunktur ile Zayıflama


Zayıflamak günümüzde git gide zorlaşan fakat hangi dönem olursa olsun modası hiç geçmeyen ve her dönem içinde arzu edilen bir olgudur. İnsanlar gün geçtikçe daha fazla dış görünüşlerine önem vermektedir. Çünkü aslında herkes, karşısındaki insanın görüntüsüne göre davranış şekli oluşmakta, aradaki enerji oluşmaktadır.

Hiç kimse günümüzde gerçek iç güzelliğin farkına varma arzusu içinde değil. Bir insanın karakteri, huyu, zevkleri, hobileri, kötü huyları, iyi huyları, yetenekleri, özellikleri dış görünümüyle tahmin edilemez ya da birbiriyle paralel gidemez. Bir kişinin özünü tanımanın tek yolu ancak onunla vakit geçirmek ve onu tanımaya çalışmaktır. Aksi taktirde kişinin dış görünüşü iç dünyası hakkında bir fikir vermez. Fakat yine de insanlar genelde ön yargılı olmaktadır. Bir kişi ile ilgili ön fikri büyük oranda dış görünüşü vermektedir. Dolayısıyla günümüzde güzel görünmenin değeri çok fazladır. Güzel görünmenin yolu da genel olarak zayıf olmaktan geçmektedir. Çünkü güzel görünmek için giydiği kıyafetin kişinin üzerinde güzel durması, onu güzel taşıması gerekmektedir. Zayıf ya da normal kilodaki kişiler ne giyerse giysin genel anlamda kendine yakıştırmaktadır. Kıyafetin zayıf kişide meydana getirdiği görüntü, kilolu kişide yarattığı görüntüden çok daha güzeldir. O yüzden kıyafet tasarımlarında ya da dikiminde zayıf yapılı mankenler kullanılmaktadır. Bu fikirden yola çıkarak herkes zayıf olma peşinde. Fakat bu o kadar da kolay bir şey değildir.

Zayıf olmak; kararlı ve istikrarlı olmayı gerektiren, çaba sarf edilmesi şart olan, bazı alışkanlıkların tamamen değiştirildiği, sporun hayatın tam içinde olduğu, aktif hayat temposunun sürekli olduğu, oturma süresinin minimuma indiği, pasif hayatın olmadığı çok zorlu bir olgudur. Zayıf olmanın insana kazandırdığı özellikler saymakla bitmez. Sosyal çevrede saygınlık kazandırması, çevrede beğenilmek, beğenildiği için pozitif psikolojiye sahip olmak, giyilen kıyafetlerin yakışması, her yerden giyim alışverişi yapabilmek, alışveriş seçeneklerinin artması, daha sağlıklı olmak ve hissetmek, kan değerlerinin dengeli olması, tansiyon, şeker, kalp ve damar hastalıklarının en aza indirgenmesi, daha rahat nefes almak, daha rahat hareket edebilmek, daha rahat ayakkabı bağlayabilmek, daha rahat ve verimli uyku, daha hızlı olabilmek, daha az terlemek, daha zinde ve enerjik olmak, zayıf olmanın insana kazandırdığı avantajlardan bazılarıdır. Bu hayat standardını yükseltici avantajları düşündüğümüzde kilo vermenin, zayıf olmanın zorluğu daha küçük kalmaktadır. Dolayısıyla bu avantajları elde etme arzusu ile birlikte kilo vermeye başlamalı ve geri kalan hayatımızda zayıf ve fit olmalıyız.

Kararlı ve istikrarlı olmak koşulunu yerine getirdikten sonra kilo vermek adına yapılan bütün yöntemler olumlu sonuç vermektedir. Bu kilo verme sürecinde bizi motive edici, kilo verme verimimizi arttırıcı bazı alternatif yöntemlerden de faydalanabiliriz. Bu yazıda bu alternatiflerden akupunktur ile zayıflama yöntemine yer verilecektir. Fakat şunu belirtmek gerekir ki; hangi zayıflama yöntemi uygulanırsa uygulansın önce kararlı ve istikrarlı olmalı daha sonra şişmanlamaya neden olan beslenme alışkanlıkları tamamen değiştirilmeli, yeni beslenme programı benimsenip ömür boyu o program uygulanmalıdır. Aksi taktirde uygulanan zayıflama yöntemleri kalıcı olmaktan çıkıp belli bir zaman aralığı için kilo verme durumu yaşanır ve kişi verdiği kiloları tekrar geri alarak şişman birisi haline dönüşür.

Dolayısıyla söz konusu olan akupunkturu uygularken aynı zamanda kişi kendisine en uygun beslenme programını takip etmelidir. Öncelikle akupunkturun doğduğu ülke Çin’dir. Çin’de bir takım hastalıkların tedavisinde uygulandıktan sonra tüm dünyaya yayılmış bir tıp çeşididir. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü’nün onayı ile tüm dünyadaki uygulanma alanları çok çeşitli hale gelmiştir. Kelime anlamı olarak iğne batırma anlamına gelen bir tedavi şeklidir. Her ne kadar günümüzde iğne ile uygulanan akupunktur halen en etkili yöntem çeşidi olsa da, iğne korkusu olanlar için iğnesiz akupunktur ve lazerli akupunktur çeşitleri de teknolojinin ilerlemesi ile birlikte icat edilmiştir. İster iğneli, ister iğnesiz ya da lazer akupunktur olsun temelde uygulama mantığı aynı olup sadece uygulama şekli farklıdır.

Yani iğneli akupunkturda vücudun bazı bölgelerine iğne batırmak suretiyle uygulanmakta, iğnesiz akupunkturda iğne kullanılmadan belli bölgeler elektriksel akım ile uyarılarak ve lazer akupunkturda ise lazer teknolojisi ile vücut uyarılarak uygulanmaktadır. Akupunkturun temel mantığı; her organımızın ya da dokumuzun bağlı olduğu ve ulaşabildiğimiz bir cilt üstü noktasının olduğu ve bu noktalara uyguladığımız uyarılar sayesinde vücudun sahip olduğu hastalığı kendi kendine bu sinyaller ile iyileştirmesidir. Akupunkturun keşfi; iç organlarımız ya da vücudumuz içinde oluşan her hangi bir aksaklık, bozukluktan dolayı meydana gelen hastalıkların batı tıbbındaki gibi ilaçla, ameliyat ile ya da radyoaktif maddeler içeren tedavi yöntemleri ile giderilmesi yerine yan etkisi hiç olmayan bir tedavi yönteminin icat edilmesi fikri ile meydana çıkmıştır. Zira akupunktur, sahip olunan hastalığın tedavisinde başarılı olunmasa bile hiçbir yan etkisi olmayan etkili bir tedavi şeklidir.

Akupunktur uygulanma nedenine göre; vücut akupunkturu, kulak akupunkturu ve kafa derisi akupunkturu olmak üzere ayrılır. Hastalığın çeşidine göre bazı durumlarda tek bölgeye bazı durumlarda kombine olarak birden çok bölgeye uygulanabilmektedir.

Akupunkturun bugün için bilinen 300 küsur tane hastalığı iyileştirdiği bilinmekte ve bunlar bilimsel tezlerle ispatlanmış durumdadır.

Akupunkturun dünyada uygulanma oranı %50-60 iken ülkemizde maalesef henüz %2-5’tir. Dolayısıyla öncelikli olarak akupunktur ile ilgili doğru bir şekilde bilinçlenmeli ve uygulama şansı vermeliyiz. Zira 3 bin küsur yıldır öncelikle Çin daha sonra bütün dünya tarafından uygulanan bir tedavi yönteminin mutlaka geçerli olduğu durumlar vardır diye düşünülmelidir.

Akupunkturda iğnelerin batırılacağı noktalar, 5 duyu organımızın durumuna göre dedektörler vasıtasıyla belirlenir.

Akupunktur ile zayıflama yönteminde de yine iğneler kulak etrafındaki bazı bölgelere batırılmaktadır. Bu bölgeler genellikle kişinin zayıflamasına yardımcı olacak olan; iştah azaltıcı, sürekli atıştırma ihtiyacını azaltıcı, oburluğu engelleyici, metabolizmayı hızlandırıcı, şişmanlamaya neden olan organlardaki eksiklikleri dengeleyici, yeni yaşam tarzına adaptasyon sırasında meydana gelen semptomları azaltıcı, kilo vermeye yardımcı olan bakteroidlerin ön plana çıkmasını sağlayıcı, vücudun dinamik olmasını sağlayıcı, kan şekerini dengeleyici, gereksiz tatlı yeme krizlerini önleyici, aynı zamanda yeni beslenme programı esnasında vücut enerjisinin düşmesini engelleyici, açlık durumunda dahi açlık seviyesi hissini azaltıcı, mutluluk hormonunu uyararak motivasyonu sağlayıcı sinyallerin vücuda verildiği noktalar olmaktadır. Kişi kilo vermek için takip edeceği yeni beslenme programını uygularken dışarıdan her hangi bir takviye almadan bu sinyallerin beyne ve vücuda iletilmesi yardımıyla daha hızlı, daha verimli ve daha kalıcı bir şekilde zayıflayacaktır. Kilo vermek için uygulanacak olan akupunktur seansları kişinin kilosuna ve genel durumuna bağlıdır.

Akupunktur ile zayıflama yönteminde de diğer zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi hedeflenen kilolar verildikten sonra tekrar eski beslenme alışkanlıklarınıza dönmemeli, akupunktur seanslarını giderek azaltarak belli dönemlerde tekrar ettirmelisiniz. Ancak bu şekilde kilo verme durumu kalıcılığını korur. Akupunktur ile zayıflamada kişi vücut ağırlığının %7’sini bir ayda vermektedir. Buna göre her ay vermek istediği kiloya göre akupunktur seanslarına devam edebilir. Daha sonrasında ise kişi kilo koruma programına alınır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır...
Okumak için tıklayınız...

Matwork Pilates ile Zayıflama

Kondüsyon Bisikleti ile Zayıflama

koşu bandı sizi ne kadar zayıflatır?

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Şok Diyet

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflamaya çalışırken bilinçaltımızda sürekli bir kaçış, bahane, mazeret, başka şeyleri suçlama yönünde eğilimlerimiz vardır. Halbuki kilo almamıza neden olan bütün o hataları, yanlışları biz kendimiz yaparız. Ama hiç kimse yaptığı yanlışın farkında değildir...
Okumak için tıklayınız...

Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir. Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir...
Okumak için tıklayınız...

Zayıflama Kemeri

Hareketsizlik denen günümüzün en büyük düşmanı bizi içten içe yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, asosyalleştiriyor dolayısıyla bizi mutsuz ediyor. Hareketsizliğimizin, durağan tempomuzun bugün için en büyük nedeni...
Okumak için tıklayınız...

Aletli Plates Çeşitleri

Pilatesin günümüzde neden bu kadar meşhur, tercih edilen, moda, yeni bir akım olduğunu düşünecek olursak sporu yapan kişilerdeki olumlu etkileri olduğunu anlarız. Her ne kadar pilatesin ülkemizdeki yeri...
Okumak için tıklayınız...

Ultrashape ile Zayıflama

Ultrashape v3 cihazının en önemli avantajı yağ hücrelerini taşıyan yağ hücresi zarlarıyla birlikte geri dönüşümsüz bir şekilde atılmasıdır. Bu demektir ki kırılan yağ zarları vücuttan atıldığında...
Okumak için tıklayınız...